Zima je hlavnou sezónou pre Vátu, ktorá je charakterizovaná najmä ako studená a suchá. Na jej vyrovnanie je pre telo dôležitý opak – teplo a vlhkosť. Ajurvéda nás učí vnímať prírodu a jej rytmus. Prírodné zmeny sa odrážajú v našich mysliach aj na našom tele. Keď sa so zmenou sezóny mení príroda, musíme tieto zmeny rešpektovať a prispôsobiť sa im. Len tak je možné udržať v rovnováhe telo aj dušu.
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako telo reaguje na chlad? Niekto sa trasie. Inému sa sfarbia líčka do ružova. Ďalším krehnú ruky. Väčšinu ľudí potrápi vysušená pokožka, chlad, únava, chrípka a prechladnutie. Prinášame zopár tipov ako nájsť svoju vnútornú pohodu. Vnímajte svoje telo, starajte sa o neho, odvďačí sa nám.
1, Prispôsobte sa dennému rytmu zimy
Kratšie dni, nedostatok slnka a tepla sa môžu prejaviť na psychike aj zdraví. Rešpektujte prírodu, choďte spať skôr ako v lete, najneskôr o 22:00 hod. Snažte sa vstávať okolo 6:00 – 7:00 hod. a pravidelne raňajkovať, obedovať aj večerať. Pravidelný stravovací režim platí po celý rok, ale v zime je dôležitejší práve kvôli príjmu energie, ktorej treba viac. Nevynechajte pohyb na čerstvom vzduchu, i keď škaredé počasie vie byť dobrou výhovorkou a môže vás odradiť. Pre dlhé zimné večery je vhodná kniha. Skúste zameniť pozeranie TV za knihu, ktorá vás obohatí a pohladí na duši.
2, Zahrievajte a olejujte
Tak by malo znieť heslo zimy. Obliekajte sa primerane k počasiu. Pomôžte si aj farbami, zvoľte teplé farby – červenú a oranžovú, rozžiaria vám tvár a ich vibrácie pôsobia navonok aj dovnútra. Zima je pozvánkou na pestovanie kultu wellnesu a SPA. Vyhrievajte sa v saune, doprajte si pravidelnú masáž, teplý kúpeľ. Ak nestíhate SPA, pomôžte si sami a urobte si doma automasáž. Ideálna je masáž s použitím sezamového oleja. Nahrejte si olej v nádobke, ponatierajte celé telo a dôkladne vtierajte olej do pokožky, nechajte pôsobiť 10-15 min. a potom sa osprchujte teplou vodou. Teplo a olej vás po celom dni príjemne uvoľnia a uzemnia. Minimalistická verzia je olejová masáž nôh pred spánkom. Na chodidlách sú reflexné body, masírovaním ich stimulujete a zharmonizujete, čaká vás spánok ako v bavlnke. Iná voľba môže byť teplá vaňa s aromatickými olejmi. Nezabúdajte na mastnejšie a výživnejšie krémy na pleť, môžete vyskúšať aj pleťové oleje.
Pobyt v SPA Kneippov raj, alebo ajurvédska masáž v RAJ zdravia sú častou voľbou spoločného programu pre páry, alebo pre kamarátky, ktoré si chcú pokecať a zažiť pritom niečo nevšedné.
3, Hýbte sa, ale pomaly
Odolajte pokušeniu sadnúť si v chladnom počasí pred televízor. Väčším prínosom pre vaše telo a zdravie bude pohybová aktivita, fyzický pohyb vám zlepší náladu, metabolizmus a rozprúdi energiu. Cvičte to, čo máte radi, alebo skúste jogu, tai-chi, meditácie či dychové cvičenia Pránájáma. Prána = vitálna energia, Ayama = rozšírenie tejto energie do celého tela. Dýchanie je spojené s mysľou a emóciami a ak sa naučíte správne dýchať, dokážete kontrolovať svoje emócie. Viete, že pri striedaní dýchania jednou a potom druhou nosnou dierkou, dochádza k harmonizácii oboch mozgových hemisfér? Ľavá nosná dierka vedie energetickými dráhami spojenými so ženským, mesačným princípom, s emóciami. Pravá nosná dierka zas s mužským, slnečným, racionálnym princípom. Pránájáma je na hodinách jogy pravidelne zaradená na zaver cvičení. Nie každý vie vydržať v nehybnom sede a pozorovať niekoľko minút svoj dych. Pre niekoho je to nudné, lebo sa nevie zvnútorniť. Chce to tréning a trpezlivosť – a vtedy je to čerešnička na torte – vnútorný pokoj, kľud, harmónia.
Neviete, ako začať? Vyberte si niektoré z jogových cvičení v RAJ zdravia. Aktuálny rozvrh nájdete tu.
4, Čo (ne)jesť v zime?
Základným princípom stravovania podľa ajurvédy sú čerstvé jedlá a sezónne potraviny v každom ročnom období. Obzvlášť dôležité je zaradiť do jedálnička tepelne upravenú stravu. Zamyslite sa. Máte v lete chuť viac na šaláty, osviežujúce citrusové limonády a v zime na teplé polievky a horúce čaje? To, čo je surové a studené, ochladzuje. To, čo je teplé, zahrieva. Nevynechávajte obed, ktorý by mal byť teplý a dostatočne veľký, pretože práve počas obeda funguje trávenie najlepšie. Zimné jedlá by mali obsahovať šošovicu, klíčky, koreňovú zeleninu, quinou a korenie. Jedným z najlepšie zahrievajúcich korení sú klinčeky, škorica, zázvor, chilli či kmín. Výborné sú teplé polievky, ktoré zahrievajú aj hydratujú. Nebojte sa do jedál pridať viac tukov v podobe olejov, orieškov, chia semienok a ghee masla. Čo v zime nejesť, a pritom sa to objavuje vo väčšine domácností? Citrusy a iné exotické ovocie. Sú totiž veľmi ochladzujúce. Pestujú sa v teplých krajinách a ich cieľom je telo ochladiť rovnako, ako to robia aj počas leta. Pokiaľ chcete telu dopriať vitamín C, siahnite namiesto citrónov či mandarínok po šípkach, červenej repe, tekvici a koreňovej zelenine, ktoré dorastajú v našich končinách a okrem vitamínu C sú bohaté aj na antioxidanty a vlákninu, ktoré telo v zime potrebuje.
5, Hydratujte sa
Ajurvéda odporúča pitie teplých nápojov alebo nápojov izbovej teploty počas celého roka. V nápojovom lístku by však nemali chýbať najmä v zime. Chladnejšie mesiace sú obdobím čajov. Vyskúšajte yogi čaj, ktorý je skvelým pomocníkom pri prechladnutí aj posilnení imunity. Na zvýšenie teploty tela a podporu čistých dýchacích ciest pite čaj varený 5 minút s ½ ČL sušeného zázvoru, škorice a klinčeka. Vyskúšajte tiež ranný horúci čaj so zázvorom, škoricou a kardamómom. Ak si čaj chcete osladiť medom, počkajte, kým čaj vychladne na prijateľnú teplotu. Med v horúcom čaji stráca svoje liečivé kvality.