Dopoludnie s ajurvédou – Detox na jeseň


Detox

Keď vyslovím toto slovo nahlas, znie mi veľmi tvrdo – skúste, či mi dáte za pravdu.

Okamžite mi napadlo, že to asi súvisí s podmienkami pre úspešnú očistu: ovládanie chute na kávu, oriešky, krekry , čokoládu,  zníženie pestrosti jedla  v prospech jednoduchej, až monotónnej diétnej stravy.

Usporiadali sme na túto tému prednášku, počas ktorej nás lektorka Silvia za dve hodiny kúzelne previedla princípmi ajurvédy, niektorými prírodnými zákonmi a cyklami, ktorým podlieha aj náš životný cyklus. Ale civilizácia je pre nás ako čert, ktorý chce zničiť božie dielo. Stačí si uvedomiť  protiklady – sledovanie športových prenosov namiesto športovania, pozeranie dokumentárnych filmov namiesto prechádzky v prírode, konzumovanie polotovarov namiesto varenia doma…, príkladov je donekonečna. Výsledok je nedostatok času, stres, podráždenosť, nespavosť,  nadváha až obezita.

Viete, aký je rozdiel medzi vedomosťou a poznaním?

Vedomosti sú informácie, ktoré získavame čítaním, počúvaním, sú to vnemy prichádzajúce zvonku, s ktorými sa stotožníme, alebo aj nie.

Poznanie je to, čo skúsime, zažijeme, to nás tvaruje a robí z nás jedinečné osobnosti. Aj keď dvaja robia to isté, poznanie získava každý iné, to svoje…

Prečo teda vo mne  slovo detox zneje tvrdo? Lebo je za tým skúsenosť. Trošku „tvrdší“ režim dňa. Ale následne tá úľava, ľahkosť mysle aj tela. Po detoxe človeku narastú krídla (nepotrebuje Redbull), má pocit, že sa stáva hravým, podskakujúcim dieťaťom.

Ako na to

Na záver prednášky sme sa uistili, či sa splnilo naše očakávanie, cieľ. Na moju otázku, či sme účastníčky inšpirovali na očistu, znela všeobecná, rozhodná odpoveď  „ÁNO“.

Rozhodnutie, v akom rozsahu a akým spôsobom, to si už každý zvolí sám. Tí skúsenejší robia detox doma, bojazlivejší môžu pod dozorom skúsenejších alebo pod dozorom lekára. RAJ zdravia je tu pre všetkých. Či už na konzultáciu, doplnky stravy, podporné ajurvédske terapie, prípravu jedla alebo cvičenia jogy. Stačí sa rozhodnúť. Pre to, aby mohol človek lietať, musí niečo urobiť. Zmení tak vedomosť na poznanie.

Sledujte naše aktivity a ponuky na Facebook Instagram.

Katarína Bohdalová, 17.10.2021