Je tu jeseň: ideálny čas na detox, očistenie tela aj mysle

Detoxikácia sa najčastejšie spája s jarným obdobím. Vedeli ste však, že jeseň je na dôkladnú očistu tela i mysle tiež vhodná?  

Základným princípom ajurvédy je udržanie rovnováhy medzi tzv. pomerom troch dóš – váta, pitta a kapha. Jednou z najdôležitejších metód na udržanie rovnováhy, je očista – detoxikácia. „Správna detoxikácia v praxi znamená zbavenie sa toxínov v našom tele, prečistenie tráviacich orgánov, očistu pečene, posilnenie organizmu a pozitívne pocity z novo získanej energie,“ hovorí pani Katarína Bohdalová, dlhoročná lektorka jogy a majiteľka RAJ zdravia.

Spôsob, ako zbaviť telo toxínov a únavy

Jedným z dôvodov, prečo začať s detoxikáciou práve na jeseň je, že toto ročné obdobie so sebou prináša upokojenie po náročnom lete. Napriek tomu, že letné obdobie sa spája s oddychom, dovolenkami, pekným a teplým počasím, nášmu organizmu dáva zabrať. Množstvo najrôznejších jedál nielen v dovolenkových destináciách, zmrzlina, grilovačka s priateľmi, či dlhé večerné posedenia na terase pri letných dobrotách a pohári vychladeného sektu. To všetko so sebou prináša nahromadenie toxínov v tele. S príchodom chladnejšej jesene a pochmúrnejším počasím tak môžete cítiť väčšiu únavu, o oslabení imunity nehovoriac. Jeseň znamená menej pokušení a tiež ponúka tú najlepšiu zeleninu a ovocie na detox. Červená repa, kapusta, cuketa či tekvica, sú ideálnou voľbou v jesennom jedálničku. Majú vysoký obsah vlákniny, vitamínov a minerálov, naopak nízky obsah tukov a kalórií.

Všetko sa začína v hlave

Ak ste doteraz detox vnímali len ako hladovku a chudnutie, vyvedieme vás z omylu. Správna detoxikácia je o telesnej a duševnej očiste, naštartovaní a pripravení organizmu na náročnú zimu a o „dobití bateriek.“ Pokiaľ neviete, ako s detoxom začať je lepšie pustiť sa doň s pomocou niekoho, kto má s detoxikáciou skúsenosti a prevedie vás celým procesom. „V RAJ zdravia sme pripravili prednášku na tému Dopoludnie s ajurvédou: DETOX NA JESEŇ. Počas najbližšieho sobotného dopoludnia – 16. 10. budeme v príjemnej atmosfére a malej skupine hovoriť o tom, pre koho je detox vhodný, kedy s ním začať, aké sú správne postupy a účinky detoxu. Klienti si môžu u nás vyskúšať aj kompletný detoxikačný program pod odborným vedením, ktorý im pripravíme na mieru,“ hovorí pani Katarína Bohdalová a dodáva, že detox v žiadnom prípade nemusí byť nočnou morou. Základom je pristupovať k nemu premyslene a nerobiť drastické zmeny v jedálničku. Vedeli ste, napríklad, že nielen počas detoxu je veľmi dôležité dodržiavať správny pitný režim? Nepísanou „kráľovnou“ detoxu je prevarená, vlažná voda. Pohár takejto vody nalačno podporí metabolizmus, zmierni zažívacie problémy, pomôže odstrániť toxíny z tela a dokonca naštartuje spaľovanie tukov. Je tiež potrebné si uvedomiť, že všetko sa začína v hlave. Pokiaľ si myšlienky nastavíte na zmenu a na to, že aj počas detoxu vášmu telu doprajete to, čo naozaj potrebuje, zvládnete ho s ľahkosťou.

Ak vás téma detoxu zaujíma, radi by ste sa dozvedeli viac alebo máte záujem o detoxikačný program, napíšte nám na raj@rajzdravia.sk. V prípade väčšieho počtu záujemcov prednášku v dohľadnej dobe zopakujeme.