Lekár radí: v lete nezabúdajte na rovnováhu

„Z pohľadu lekára západnej medicíny s ajurvédskym vnímaním zdravia človeka nevyhnutne akceptujem celistvosť zdravia a jej podmienenosť rovnováhou psyché a tela,“ hovorí lekár MUDr. Igor Brizlák.

Aktivita, pokoj, práca a relax. Leto je špecifickým obdobím roka práve z pohľadu striedania týchto vzájomne polaritných stavov.

Horúce počasie niekedy obmedzuje aktivity vonku, inokedy láka k aktívnemu tráveniu voľného času. Tu sa dostávame k rovnováhe, ktorá je ústredným motívom ajurvédskeho prístupu k zdraviu. Všetko s mierou, rešpektujúc svoju konštitúciu.

Pitta – horúca, aktívna, ostrá. Vládne letu vo všetkých aspektoch. V letných mesiacoch sa naše aktivity presúvajú von. Do prírody, na pláže, hory, aj cesty. Cítime sa slobodní, plní energie, chceme žiť a užiť si. Chceme si dopriať všetko, hojne a niekedy až bezbreho. Leto je čas pre párty, priateľské stretnutia, grilovačky. Doprajeme si dobré jedlo, ale aj alkohol.

Najmä v lete výrazne stúpa počet úrazov vo všetkých vekových kategóriách vrátane detí. Pribúdajú dopravné nehody, vážne úrazy pri športových aktivitách.

Mnohokrát za to môže naša Pitta, horúca, aktívna, zvýšená teplým počasím letného obdobia. Človek sa stáva výbušným, horúce emócie vedú k nepremysleným a rizikovým činom. Máme tendenciu riskovať, najmä ak je režisérom týchto aktivít alkohol.

Strážte preto svoju Pitta dóšu, udržujte ju v rovnováhe. Chladiť, chladiť a ešte raz chladiť. Nie však klimatizáciou, ale chladivými potravinami. Vyhýbajme sa potravinám, ktoré Pittu zvyšujú – ostré, korenisté jedlá, mäso, tvrdé zrejúce syry, slaná, ostrá a kyslá chuť.

Rovnako alkohol, metla ľudstva, ktorá dokáže Pittu poriadne zdvihnúť. Takže všetko s mierou, chladiť Pitta dóšu a oddychovať!

Užite si leto, slnko, oddych, ale nezabúdajte na rovnováhu. Starajte sa o svoju Pittu, schlaďte ju, môže vám to v lete zachrániť životh, ale nezabúdajte na rovnováhu.

Náš tip na leto: objednajte sa na individuálnu diagnostiku s lekárom TU.

MUDr. Igor Brizlák