Niet lepšieho lieku ako voda


Príroda dala do vienka každému z nás veľký dar – schopnosť starať sa o svoje zdravie a telo. Je len na nás, ako tento dar využijeme. Najlepším prírodným prostriedkom na udržanie zdravia je obyčajná voda.

Keďže však všetko so všetkým súvisí, je dôležité vzájomné pôsobenie všetkých faktorov. Strava, pohyb, eliminácia stresu, spánok, odpočinok, dostatočný pitný režim, starostlivosť o telo a zdravie zvnútra aj zvonka. Správna starostlivosť o zdravie a dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu pôsobí preventívne proti chorobám.

Vodou proti únave, zabúdaniu aj starnutiu

Od roku 1993 si pripomíname Svetový deň vody, ktorý bol OSN stanovený na 22. marca. Dôvodom vyhlásenia tohto dňa je, aby sme si pripomenuli dôležitosť vody pre život. Mali by sme sa zamyslieť nad tým, čo pre každého z nás voda znamená.

Vedeli ste, že voda zvyšuje vytrvalosť? Podľa štúdií zameraných na športovcov sa zvyšuje telesná aktivita po dostatočnom príjme vody až o 80 %. Platí to aj naopak, už pri miernej dehydratácii dochádza výraznému zníženiu výkonu.[1]

Voda je hlavným zdrojom energie a životnej sily. V dôsledku nedostatočného príjmu tekutín sa cítite slabí a unavení. Keď ste unavení, vyčerpaní a ospalí, dôležité je napiť sa vody.

Rovnako, ako na nás pôsobí voda zvnútra, pôsobí aj zvonka. Polievanie studenou vodou pomáha odstraňovať únavu, preťaženie a napätie.

Voda zlepšuje pamäť a myslenie. Vo Francúzsku testovali 500 detí pri príchode do školy, pričom vyše 60 % z nich nebolo dostatočne hydratovaných. Tieto deti mali výrazne horšie výsledky v testoch. Deti, ktoré sa pred testom nenapili, mali horšiu pamäť ako tie, ktoré vypili pol hodiny pred testom 300 ml vody.[2]

Dostatočný príjem vody je najlepší spôsob ako schudnúť. Dostatočný príjem vody (1,5 – 2 litre denne) podporuje látkovú premenu, organizmus netrpí dehydratáciou a nie je nútený zadržiavať vodu. Voda hrá dôležitú úlohu aj pri trávení jedla. Jej nedostatok môže zabrzdiť spaľovanie tukových vrstiev.

Voda dodáva mladistvú sviežosť. Už slávny lekár Avicenna napísal: „Starnutie znamená sucho.“ Ak je pokožka sivá, suchá, má nezdravý vzhľad, je pravdepodobné, že organizmus trpí nedostatkom vody. Pravidelný a dostatočný pitný režim zlepšuje zásobovanie pokožky krvou, udržiava ju pružnú a napätú. Aby mala voda ten správny účinok na organizmus, musíme ju správne piť. Studené nápoje alebo voda s ľadom spôsobujú telu šok. Ten spomaľuje metabolizmus. Oveľa lepší je pohár vlažnej vody, ktorý zlepší fungovanie tráviacej sústavy aj organizmu. Noste so sebou fľašu s vodou a pite priebežne celý deň.

Na vodoliečbu platia pravidlá

Voda dokáže oveľa viac, ako len uhasiť smäd. Prvé záznamy o vodoliečbe a o využívaní vody ako lieku nájdeme v hinduistických védach z obdobia 1500 rokov p. n. l. V Indii pokladali vodu za elixír života. V starovekom Grécku vypracoval ucelenú sústavu vodoliečby slávny zakladateľ medicíny Hippokrates. Leonardo da Vinci nazýval vodu šťavou života. Za priekopníka vodoliečby je považovaný liečiteľ Sebastian Kneipp. Jeho životným mottom bolo: „Ak pre mňa existuje liečebný prostriedok, potom to bude voda.“[3] Niet teda inej látky, po ktorej by sa človek osviežil, uvoľnil, ktorá by odstránila únavu, dodala energiu tak účinne ako voda. Liečivá sila vody sa vo forme vodoliečby využívala v minulosti a využíva sa aj v súčasnosti. No aj na vodoliečbu platia určité pravidlá a nie je dobré ju praktizovať chaoticky. Teplý kúpeľ v hydromasážnych vaniach regeneruje svalstvo, kĺby, zmierňuje bolesti a prináša príjemné uvoľnenie. Prečítajte si viac informácií o vodoliečbe. 

Ďalšie užitočné rady, tipy a novinky si prečítajte v našom časopise Cesta k zdraviu, ktorý nájdete v priestoroch RAJ zdravia.


[1] Zdroj: Jarmila Mandžuková: Liečivá sila voda (Fortuna Libri 2019)

[2] Zdroj: Jarmila Mandžuková: Liečivá sila voda (Fortuna Libri 2019)

[3] Zdroj: Jarmila Mandžuková: Liečivá sila voda (Fortuna Libri 2019)