Objavte Rasayanu, ajurvédsky letný omladzovací program

Ste často pod stresom, máte rýchle životné tempo, cítite sa bez energie? Leto je ideálnym obdobím na oddych, regeneráciu a posilnenie organizmu, aby sme jesenné a zimné mesiace prežili plní sily, energie a zdravia. Nemusíte pritom cestovať stovky či tisíce kilometrov. Exkluzívne v RAJ zdravia nájdete špeciálny ajurvédsky letný omladzovací program Rasayana.

V ajurvédskej terminológií sa názvom „Rasayana“ označujú omladzovacie procedúry. Rasa = výživné sérum, esencia a Ayana = energia, ktorá sérum prepraví aj do tých najhlbších tkanív a buniek, aby získali maximálnu regeneráciu, nechradli vekom a telo ochránili pred chorobami a starnutím.

Prvým krokom je konzultácia s ajurvédskym lekárom

„Cieľom Rasayany je oddialiť proces starnutia, dodať fyzickú aj duševnú silu, zlepšiť pleť, kvalitu aj lesk vlasov, pamäť a podporiť dlhovekosť. Je to špeciálny a starostlivo navrhnutý terapeutický program, zostavený pre každého na mieru, na základe zdravotného stavu, veku, životného štýlu a celkovej konštitúcie. Práve preto program začína konzultáciou s ajurvédskym lekárom,“ vysvetľuje ajurvédska lekárka Divya Chandra Kumar Vinodhini z RAJ zdravia. Program zahŕňa balík služieb a ajurvédskych procedúr, ako aj ďalšie odporúčania ajurvédskeho lekára. Dĺžka programu je 3 alebo 5 dní. Chcete zistiť, či je Rasayana program vhodný aj pre vás? Objednajte sa na vstupnú konzultáciu s ajurvédskym lekárom.

Kľúčové v Rasayane sú dve omladzujúce procedúry

Shastika Pinda Swedam, ktorú je možné absolvovať výlučne v programe Rasayana. Ide o masáž celého tela pomocou teplých bavlnených vankúšikov naplnených zmesou z varenej ryže, mlieka a byliniek. Zmes dodá výživu pokožke, kostiam a kĺbom, jemný tlak vankúšikov posilní svaly.

Druhou procedúrou je Shirodhara, pri ktorej sa hlava, tzv. oblasť tretieho oka, polieva teplým bylinným olejom. Dokáže omladiť organizmus, odbúrať stres a únavu, zlepšiť kvalitu spánku a vďaka liečivému oleju obnovuje vitalitu vlasov, pomáha pri predčasnom šedivení a vypadávaní vlasov.

Pri 5-dňovom programe sa už k spomenutým dvom omladzujúcim procedúram pridáva celotelová olejová masáž Abhyanga, ktorá spomaľuje proces starnutia, zmierňuje únavu a zlepšuje spánok a teplý bylinný kúpeľ Avagaha Sveda, ktorý je skvelým odpočinkom po náročnom dni.

Neodmysliteľnou súčasťou Rasayana programu je vyvážený, ľahko stráviteľný obed, dodržiavanie pitného režimu a vhodné doplnky stravy.

Čavanpráš pre zlepšenie pamäte, podporu imunity a udržanie mladosti

V Indii je najpredávanejším bylinným doplnkom stravy Čavanpráš, nazývaný aj ako „elixír života.“ Je to hustý, sladkokyslý džem s jemnou korenistou príchuťou, zložený z bylín, cukru, medu, ghí a ajurvédskych korenín. Užíva sa s mliekom alebo s vodou a je určený na obnovenie životnej sily, energie, vytrvalosti, vitality, udržiava mladosť, podporuje imunitu a zlepšuje pamäť. Čavanpráš nájdete v Nektárni v RAJ zdravia alebo v e-shope.

K Čavanpráš sa viaže legenda o svätcovi Čavanovi, ktorý tak dlho meditoval bez pohnutia, až kým ho úplne nepokryla hlina a bolo mu vidieť len oči. Kráľovská dcéra, ktorá prechádzala okolo, po zahliadnutí dvoch žiariacich bodov – očí, do nich zo zvedavosti pichla tŕň. Svätec zo zúrivosti uvalil na jej otca kliatbu. Keď sa to kráľ dozvedel, vybral sa za svätcom pre odpustenie. Ten mu odpustil pod podmienkou, že mu dá kráľovskú dcéru za manželku a tak sa aj stalo. Po čase prišla za svätcom dvojica božských lekárov Ašvini Kumára, ktorí mu podali zázračný liek. Ten mu vrátil mladosť a silu. A tak bol na počesť svätca Čavana, liek nazvaný Čavanpraš.

Na čo sa pripraviť počas Rasayany?

Je potrebné obmedziť nadmernú fyzickú aktivitu, namáhavé formy cvičenia, vyhýbať sa stresu, príliš studeným nápojom a jedlám. Neodporúča sa pobyt na priamom slnku alebo v príliš veternom prostredí. Je vhodné venovať sa krátkym prechádzkam v prírode, meditácii, cvičiť jogu a zdržiavať sa v pokojnom, príjemnom a tichom prostredí. Odmenou vám bude prílev novej energie a celkové omladenie tela i duše.

Objednajte si program Rasayana tu