Stres, náš každodenný spoločník

Stres postihuje prakticky každého človeka. Či už ide o stres príležitostný alebo dlhodobý. Tým, že žijeme v hektickej dobe, stres sa stal čoraz viac skloňovaným slovom v spoločnosti. Napätie, búšenie srdca, úzkosti, nervozita, strach. Aj to sú emócie v prípade stresovej situácie.

Niekto siahne po cigarete, iný si dá kávu alebo štamperlík, niekto sa vyvŕši na deťoch alebo sa poháda s kolegom či s partnerom. O ľahších či „ťažších“ omamných látkach nehovoriac. Sú to barličky, ktoré neriešia príčinu stresu a naopak, z dlhodobého hľadiska, vyvolávajú závislosť, zhoršujú medziľudské vzťahy a napokon aj kvalitu vlastného života. Keď sa zamyslíte nad tým, čo je príčinou stresu, obvykle je to niečo, čo vám prekazí plán, nesplnia sa vaše očakávania, nečakané situácie vyvolajú nečakané emócie. Obdobie zimy, obzvlášť pred koncom roka, keď ešte treba veľa stihnúť, takéto situácie iste prinesie. Ako predchádzať stresu? Na to nie je univerzálny návod, každý si musí nájsť svoj. Pokojná myseľ je predpokladom zvládania akejkoľvek situácie.

Joga sa v našich končinách za posledných 15 – 20 rokov veľmi rozšírila a spopularizovala. Najobľúbenejšie sú telesné cvičenia, ásany a väčšina cvičencov začala cvičiť jogu zo zdravotných dôvodov. V čom je rozdiel medzi cvičením jogy a inými fyzickými aktivitami – športmi? Ťažko povedať, možno len v tom, čo poznám z vlastnej skúsenosti. Po športe, či už je to beh, lyžovanie, turistika, aerobik, sa človek cíti príjemne unavený. Keď to s aktivitou preženiete, máte na druhý deň svalovicu. Po cvičení jogy odchádzajú cvičenci s úsmevom na tvári, sú príjemne uvoľnení, osviežení. Joga dodáva energiu a harmonizuje telo aj myseľ. Ťažko opísať stav, keď sa smädný napije. Podobne je to s cvičením jogy, skúsenosť musí získať každý sám. Patandžali je autor najstaršieho spisu – Joga sútry, zaoberajúcim sa jogou, jej technikami a zásadami. Učenie jogy sa po stáročia odovzdávalo z učiteľa na žiaka. Žiaci žili so svojím majstrom, učili sa a spoločne vykonávali domáce práce. Majster ich viedol k tomu, ako pochopiť tajomstvo života. Jednou z ciest jogy je Rádžajoga alebo Ashtanga joga, má osem častí. Osem stupňov Rádžajogy vedie k systematickému získavaniu vnútorného pokoja, čistoty a sebapoznania.

Obsahuje 5 morálnych zásad, z ktorých ahimsá – nenásilie stojí na prvom mieste. Neubližovanie zahŕňa aj nezabíjanie, nielen ľudí navzájom, ale nezabitie akejkoľvek živej bytosti. Z tejto prvej zásady pramení aj prístup jogínov k vegetariánstvu. Život zvieraťa má rovnakú cenu ako život človeka. Okrem toho, zviera vycíti, keď sa blíži jeho koniec, vylučuje hormóny strachu a stresu. Tie ostávajú v mäse a ľudia ich konzumujú bez toho, aby vnímali túto energetickú súčasť mäsa. Aj to môže byť príčinou strachu, neuróz a psychóz.

Hovoriť pravdu je často umenie. Najmä ak ide o citlivé správy. Dôležité je zvoliť správne slová a vložiť do nich správnu energiu, aby ste druhého nezranili. Povedané slovo vie spôsobiť viac bolesti ako fyzické násilie. Dôležitá je tiež pravdivosť a úprimnosť voči sebe samému. Pretvárka, výhovorky. Tými môžete zdanlivo oklamať druhých. Nie nadarmo sa hovorí: „Lož má krátke nohy alebo Keď klameš, klameš sám seba.“

Je tretia zásada a netýka sa len hmotného majetku. Ide aj o duševné vlastníctvo, zmarenie príležitosti druhému, dokonca aj drancovanie prírody.

Najčastejšie prekladaný výraz ako sexuálna zdržanlivosť. Hovorí sa, že jesť, piť a plodiť deti dokáže každé zviera. Človek má vyššiu úroveň vedomia a môže sa rozhodnúť.

Jedna z ťažkých zásad v tomto komerčnom svete plnom reklám. Súvisí s naplnením túžob, potrieb. Je otázkou, čo z toho všetkého, čo máme okolo seba nahromadené naozaj potrebujeme a ako sa toho zbaviť, ako recyklovať.

Stačí sa zamyslieť nad týmito piatimi zásadami a uvedomiť si, ako to máte v živote. Aj tu sa môže objaviť stres, napätie z toho, čo všetko by ste mohli robiť inak, jednoduchšie. S koncom roka akoby ste uzatvárali jednu kapitolu a Nový rok plánujete začať s čistým štítom. Aj týchto prvých 5 zásad vás môže inšpirovať, ako sa stať lepším človekom.

Trošku sme sa ponorili do jogovej teórie, zdrojom je systém „Joga v dennom živote.“ Jogové techniky pomáhajú upokojiť myseľ, poskytujú nadhľad, rozširujú vedomie, upratujú hlavu. V hlave je sídlo šťastia alebo smútku. 

Harmonogram cvičení nájdete tu.

Ing. Katarína Bohdalová, majiteľka RAJ zdravia