Pri vnútornej očiste tela sa snažíme zbaviť sa toxínov a nežiadúcich látok, ktoré sa v tele nahromadia tak prirodzene, ako sa v izbe usadí prach na nábytku. Hygiena a vonkajšia očista tela je pre nás prirodzená už od malička, inak je to s vnútornou očistou. Jeden deň pôstu v týždni, alebo dlhšie pôstne obdobie na jar a na jeseň sú zaužívané v mnohých kultúrach a náboženstvách. Práve pôst je čas, kedy sa telo zbavuje prebytočných tukových vankúšikov, tráviaci systém je odľahčený a vnútorné orgány majú čas na strávenie a odstránenie nečistôt, v ajurvéde sa im hovorí áma. Ak sa pri pôste užívajú špeciálne čaje, byliny, doplnky stravy, dosiahne sa lepší výsledok.
Ajurvéda využíva pri riešení zdravotných problémov ako prvý krok vnútornú očistu, detoxikáciu. Masáž je súčasťou celého očistného procesu, ktorý sa nazýva „Panchakarma“ (číta sa pančakarma), čo je päť hlavných terapií. Podobne, ako pri upratovaní bytu, najskôr povyhadzujeme nepotrebné veci, poodkladáme všetko na svoje miesto, povysávame, poutierame prach a na záver dekorujeme. V našom tele to funguje podobne, musíme sa najprv zbaviť nepotrebných látok, a potom telu dáme výživu, regenerujúce a omladzujúce látky.
Abhyanga, relaxačná a uvoľňujúca masáž
Na zvýšenie uvoľnenia toxínov z tela blahodarne pôsobí masáž, masíruje sa celé telo spredu aj zozadu. Tlak rúk maséra rozprúdi krv, energiu, pôsobí na povrch pokožky a podkožný tuk, preniká k úponom svalov a šliach až ku kĺbom a stuhnutým častiam tela. V ajurvéde sa masíruje aj brucho (krúživým pohybom v smere hodinových ručičiek), čo pomáha zmäkčiť a vylúčiť nečistoty uložené vo vnútorných orgánoch. Základná masáž v ajurvéde sa nazýva abhyanga. Masíruje sa dlhými ťahmi, terapeut nanáša veľké množstvo teplého oleja a zámerom je rozprúdenie energie a vtieranie oleja do pokožky. Pokožka je náš najväčší orgán na prijímanie energie, preto sa používa prírodný olej a nie rôzne emulzie. Navyše, olej na seba viaže toxíny a pomáha ich dostať von z tela. Použitím olejov obohatených o liečivé byliny sa dosahuje lepší výsledok pri riešení zdravotných problémov. Masáž obvykle začína hlavou, aby sa uvoľnila myseľ a stimulovali sa dráhy našich piatich zmyslov, ktoré sú uložené v hlave. Niektoré dámy túto fázu odmietajú z dôvodu udržania si fazóny účesu, ale v prípade celého procesu panchakarmy je masáž hlavy nevyhnutnou súčasťou.
Ajurvédska sauna, čerešnička očisty
Po masáži ostáva telo značne mastné a nasledujú dve možnosti – buď sa telo osprchuje teplou vodou bez použitia mydla, alebo sa pokračuje ajurvédskou saunou. Teplá sprcha má svoj význam, póry pokožky sa ešte viac otvoria, olej sa dostane do hlbších vrstiev a zvyšok sa odplaví. Po sprchovaní sa treba utierať len prikladaním uteráka na pokožku, aby sa zachovali zvyšky oleja na povrchu, pokožka ostane vláčna a hebká. Vyšší efekt uvoľnenia a pôsobenia oleja dovnútra dosiahneme použitím ajurvédskej sauny. Ajurvédska sauna je väčšinou drevený box, hlava je vonku. Dovnútra prúdi horúca para vodného bylinného výluhu, telo a svaly sa prehrejú do hĺbky, potením sa toxíny vylúčia z tela a olej prenikne hlboko do vnútra. Na záver teplá sprcha bez mydla a chvíľa odpočinku na ležadle, aby sa energie ukľudnili a zavŕšila sa očistná a zároveň veľmi relaxačná, upokojujúca terapia.
Na abhyangu sa môžete objednať aj teraz.
Katarína Bohdalová, RAJ zdravia
Tip: O ajurvédskej masáži hovorila majiteľka RAJ zdravia, pani Katka Bohdalová aj v Dámskom klube na Jednotke. Pozrite si celý vstup v archíve.