Ako dať zbohom celulitíde s ajurvédou?

Nikto nemá rád neslávne známu pomarančovú kožu, no väčšina žien ju má. Celulitída, žiaľ, postihuje väčšinou ženy, aj keď mužov môže potrápiť tiež, ale v oveľa menšej miere. Prečo je tomu tak?

Dôvodov je niekoľko: dedičné faktory, slabá cirkulácia, spomalená alebo preťažená funkcia pečene, hormonálna nerovnováha, tesné oblečenie, nahromadené toxíny, nedostatok cvičenia, jojo efekt.

Sú to mýty, ktoré kolujú o celulitíde a majú ďaleko od pravdy. Podľa ajurvédy nie je celulitída nič iné, ako nadmerný, nestrávený toxický odpad (Áma). Je to ťažká, lepkavá látka, ktorá koluje v tukových bunkách a nie je ľahké ju odstrániť. Čím dlhšie sa toxíny v tele nachádzajú, tým ťažšie sa odstraňujú. Hlavným vinníkom je spomalený lymfatický systém. Ide o spôsob, akým sa telo zbavuje toxického odpadu, baktérií, odumretých buniek a tukových usadenín.

Celulitída sa neprejavuje u každého rovnako, preto je veľmi dôležité vedieť, aký ste typ. Rovnako, ako ajurvéda rozoznáva tri rôzne typy tela a mysle, existujú tri hlavné typy celulitídy.

1, Tvrdá a chladná celulitída, ktorá postihuje ľudí typu Váta. V tomto prípade je tuk sústredený hlavne na bokoch, stehnách, vnútornom kolene a bruchu.

2, Mäkká, sklerotická celulitída, ktorá prevažne postihuje ľudí s dominantnou dóšou Pitta. Je výrazne viditeľná, poznáte ju podľa tzv. pomarančovej kože, kedy váha väčšinou kolíše hore-dole.

3, Edematózna celulitída, ktorá je charakteristická pre ľudí s dominantnou dóšou Kapha. Prejavuje sa výrazným opuchom, ťažkými nohami, viditeľnými kapilárami a žilami.

  • Zmena stravovacích návykov a životného štýlu.
  • Pravidelné cvičenie.
  • Vhodné ajurvédske bylinné prípravky.
  • Vytvorenie plánu, ktorý bude vyhovovať individuálnym potrebám.

Trápi celulitída aj vás? Chcete pre seba niečo urobiť, dozvedieť sa, aké sú učinné cvičenia proti celulitíde, či praktické techniky masáží aj na doma? Rezervujte si miesto na workshope Dajte zbohom celulitíde už túto stredu 7.12.2022 o 17:00 hod. v RAJ zdravia, Bratislava.