SM systém, pohybová gramotnosť

Trápia Vás bolesti chrbta, pocity tŕpnutia, pálenia a „mravenčenia“ končatín? Ich príčinou môže byť nesprávne sedenie, nedostatok pohybu, ale aj nevhodne nosená kabelka či nákupná taška. Metóda SM systém predstavuje jednoduché a účinné cviky odstraňujúce príčiny bolesti chrbtice a má veľký význam v prevencii a liečbe porúch kĺbov. 

Vedeli ste, že občasné pobolievanie krížov môže znamenať, že často sedávate s prekríženými nohami? Preložené nohy môžu poškodzovať kĺby a hoci je pre Vás takéto sedenie na krátky čas pohodlné, ide o neprirodzenú polohu, ktorou si nevedomky privádzate aj problémy s kŕčovými žilami a rovnováhou. Zdravotný stav chrbtice ovplyvňuje aj zlé nosenie kabeliek, nákupných tašiek a ruksakov. Pôsobia na držanie tela a pri nevhodnom nosení môžu spôsobiť bolesti chrbta. 

Metóda SM systém (Stabilizačný a Mobilizačný systém) je určená pre každého, kto má sedavé zamestnanie a vykonáva stereotypne zaťažujúce pohyby. Predstavuje jednoduché a účinné cviky, ktoré vyťahujú chrbticu smerom nahor, vyrovnávajú ju a stabilizujú. Ak sa cvičenia vykonávajú správnym spôsobom, uvoľňujú preťažované časti chrbtice, znižujú svalovú nerovnováhu a prispievajú k celkovému zdraviu. 

Metóda SM systém nie je novinkou, práve naopak. Viac, ako 40 rokov sa jej venuje jej autor, špecialista zaoberajúci sa svalmi a chrbticou MUDr. Richard Smíšek. Ako uvádza v jednej zo svojich štúdií, metóda SM systém sa opiera o 30 rokov postupného vývoja a 25 rokov klinických skúseností s týmto cvičením u pacientov s bolesťami chrbtice v driekovej, hrudnej či krčnej oblasti, u pacientov s akútnou poruchou platničky a pacientov so skoliózou. Toto cvičenie odstraňuje miestne i celkové príčiny bolesti chrbtice súčasne. Má veľký význam v prevencii a liečbe porúch kĺbov – bedrové, kolenné, ramenné kĺby, kĺby nohy a klenby nôh. (Smíšek, 2013).

Cesta ku zdraviu vedie cez poznávanie a vzdelávanie, pretože najdôležitejším výsledkom každého vzdelania je poznanie seba samého. Metódu SM systém, pohybová gramotnosť nájdete od 16.2. ako skupinové aj individuálne cvičenia v našej stálej ponuke. Príďte sa s ňou zoznámiť na workshop Dopoludnie s ajurvédou: SM systém pre chrbát a kĺby bez bolesti v sobotu 12.2.2022.