Sviatok Maha Shivaratri: prečo sa oslavuje a ako ho osláviť doma?

Maha Shivaratri (Maha Šivaratri), jeden z najvýznamnejších hinduistických sviatkov na počesť jedného z troch hlavných hinduistických bohov – Shiva (Šiva). Tento rok pripadá sviatok na utorok 1. marca. Prečo sa sviatok oslavuje, ako prebiehajú oslavy v hinduistických krajinách a ako ho osláviť doma?

Maha Shivaratri doslova znamená Veľká Shivova noc. Sviatok je opradený mnohými legendami. Podľa niektorých je to noc, počas ktorej boh Shiva tancuje svoj divoký tanec – Tandava. Ten symbolizuje vznik, trvanie a zánik. Podľa inej legendy je Maha Shivaratri dňom sobáša boha Shiva s bohyňou Parvatí. Symbolicky je táto noc spájaná s očistením od hriechov, s víťazstvom nad temnotou a nevedomosťou.

Náboženské tradície a zvyky, ale aj oslavy

Oslavy tohto sviatku zvyčajne trvajú počas jedného dňa aj noci a rôznia sa podľa jednotlivých krajín a oblastí. Niekde sa konajú bujaré oslavy sprevádzané tancom, spevom, sprievodmi či rôznymi rituálmi s ohňom a vodou. Najčastejšie sa oslavy nesú v pokojnom duchu, formou meditácií a odriekavania mantry. Hovorí sa totiž, že práve tento deň je príležitosťou dosiahnuť určité poznanie, prekonať temnotu a nevedomosť vo svojom živote. Niektorí počas sviatku vykonávajú celodenný pôst či meditatívnu jogu. Počas tohto sviatku sa stovky tisíc hinduistických oddaných hrnú do chrámov boha Shiva. Prinášajú ovocie, listy, sladkosti a mlieko ako obetu. V chrámoch trávia celú noc, recitujú mantry a modlia sa. Veria, že boh Shiva im pomôže zbaviť sa zlých návykov a zmení ich život k lepšiemu.

Ako sviatok osláviť u Vás doma?

Za oslavou tohto sviatku nemusíte hneď cestovať do Indie či Nepálu. Osláviť ho môžete aj v pohodlí Vášho domova. Dôležitá je najmä vnútorná očista, ktorou môže byť pôst, relaxácia, meditácia, zapálenie sviečky, nejaký rituál či kúpeľ. Stačí len chvíľa vedomého zastavenia.

Tip: Príďte si oddýchnuť, zrelaxovať a zastaviť svoje myšlienky k nám do RAJ zdravia. Pozrite si naše ajurvédske bylinné kúpele, navštívte SPA Kneippov raj alebo si vyberte niektorú z našich ajurvédskych masáží.