Každé jedlo v indickej kuchyni je doplnené pochutinami. Viete prečo? Pochutiny sú nositeľmi jednej, alebo viacerých zo šiestich chutí (sladkej, slanej, horkej, trpkej, kyslej, štipľavej) a spolu s ostatnými časťami jedla vytvárajú dokonalý harmonický celok. Okrem toho pomáhajú správnemu tráveniu. Najčastejšiu úlohu pochutín zohrávajú čatní, rájta alebo šalát.
O rájte a šaláte si napíšeme pár viet nabudúce, dnes sa budeme venovať čatní (chutney). Obľúbená indická omáčka z ovocia alebo zeleniny má výraznú sladkokyslú, jemne pikantnú chuť. Úlohou čatní je jedlo nielen dochutiť, ale podporiť tráviaci oheň. Keďže čatní je väčšinou mierne štipľavé, konzumuje sa v malých množstvách a je len doplnkom jedla. Úplne stačí pár kávových lyžičiek.
K čomu čatní podávať?
Čatní sa väčšinou podáva k syrom, ryži, konzumovať ho môžete s chlebom naan, s plackou čapatí alebo dosa. V našom sezónnom jedálnom lístku nájdete niekoľko druhov čatní a zakúpiť si ho môžete aj v Nektárni – ajurvédskej lekárni a zdravých potravinách. Mimochodom, vedeli ste, že si vyrábame vlastné, domáce čatní podľa aktuálnej sezónnej ponuky ovocia?
Recept na jablkové čatní
Kúzlo čatní je v tom, že sa dá pripraviť takmer z akéhokoľvek ovocia. Čo poviete, napríklad na tento recept na jablkové čatní?
Potrebujete:
- 3 stredne veľké jablká
- 2 PL ghí
- 2 – 3 cm škoricovej kôry
- 1 ČL strúhaného zázvoru
- ¼ ČL anízu
- 1 maslá sušená čili paprička
- 4 – 5 klinčekov
- ½ hviezdičky badiánu
- ¼ ČL kurkumy
- 2 PL cukru
- Vodu
Postup:
Ghí rozohrejte, pridajte škoricu, klinčeky, badián a čili. Orestujte. Pridajte aníz, zázvor, kurkumu a jablká. Smažte dovtedy, kým jablká nezačnú mäknúť, potom podlejte trochou vody. Nechajte dusiť, až kým jablká úplne nezmäknú a voda sa neodparí. Vmiešajte cukor a miešajte, aby vznikla hustejšia omáčka. Kúsky celých korenín odstráňte.
Zdroj: Martina Doležalová Zisková – V ájurvédské kuchyni. Zakúpite v Nektárni – ajurvédskej lekárni a zdravých potravinách.