A máme tu nový rok. Užili sme si sviatky, počas ktorých akokoľvek sa snažíme, vždy sa aspoň trochu dostaneme do nerovnováhy, mimo náš bežný rytmus. Pracujeme síce menej, ale naša strava počas sviatkov nám vždy dá zabrať. Viac cukru, prejedanie sa, pojedanie a nepravidelnosť. Pohybu menej, a nejaký ten stres z domácnosti plnej rodiny a známych k tomu.
A tak príde čas na novoročné predsavzatia. 21-dňová výzva na schudnutie, mesačná výzva začať sa zdravšie stravovať, sociálne média nám z každého rohu ponúkajú možnosti, ako vykročiť tou správnou nohou a napraviť svoj život. A keď si teda dáme predsavzatie, vydržíme týždeň, prípadne dva, tí úspešnejší mesiac. A potom stratíme motiváciu. Pohltia nás povinnosti, pracovný stres, domáce úlohy. Prečo? Dá sa to aj inak?
Prečo máme v noci spať?
Podľa ajurvédy, vyrovnaný život, životná rovnováha je popisovaná ako Svastha, čo znamená „byť plne ukotvený v sebe samom.“ Mať vyrovnanú fyzickú, mentálnu a zmyslovú zložku svojho ja. Sme zároveň súčasťou prírody a prírodných zákonov. A tie majú svoje zákonitosti, pulzáciu, rytmus. Denný rytmus, popisovaný ako cirkadiánny rytmus, alebo v ajurvéde dinacharya. Naša biológia je naladená na tento rytmus. Ak sme s ním v synchronizácii, tak prosperujeme, ak mu ideme proti srsti, dostávame svoju fyziológiu mimo rovnováhu. Nie sme nočné zvieratá, v noci máme spať, nie ponocovať nad filmami, či knižkami. Naše telo prechádza v noci zložitými a dôležitými očistnými procesmi (jemnohmotné trávenie v pečeni, očista mozgu od prirodzeného odpadu po použitých nervových transmiteroch), a keď nespíme, tieto procesy sa nedejú, a odpad sa hromadí. A to je začiatok patogenézy, ktorá sa však klinicky môže prejaviť až za niekoľko rokov. Naše telo nám na druhý deň síce dá signál, že nejde na plný plyn, no my ho ignorujeme a oklameme tým, že si dáme kávu či iný stimulant a fičíme ďalej. Deň za dňom, rok za rokom, a jedného dňa nám choroba zaklope na dvere a nájde nás kompletne nepripravených.
Zima je čas na spomalenie, zamyslenie a zhodnotenie
Príroda pulzuje v cykloch. Dôležité pre nás, ako súčasť prírody, sú tiež sezónne cykly. Cez sviatky som bola v Dalmácii. Bola tam zima, ticho, žiadni turisti, južné Chorvátsko žilo tým, čím má uprostred zimy žiť. Oddychom, stíšením, spomalením. Zima je čas na zimnú hibernáciu, introspekciu, zamyslenie, zhodnotenie a prípravu na znovuzrodenie na jar. Zvieratá sa uberajú na zimný spánok, rastliny sťahujú energiu pod zem do svojich koreňov. Už niekoľko rokov sú moje sviatky veľmi tiché a pokojné, bez stresu, bez hlučných zábav, a nie vždy to tak bolo. Ticho vytvára priestor pre kreativitu, pre tvorenie svojho ďalšieho života.
Dlhodobo udržateľné zmeny dosiahneme postupne
V živote máme svoje návyky, svoje tendencie, takzvané samskary podľa ajurvédskej terminológie. Ak ich chceme zmeniť, mali by sme k tomu pristúpiť trochu inak. Častokrát preceňujeme naše krátkodobé možnosti, naložíme si veľa cieľov a chceme ich splniť veľmi skoro. A podceňujeme to, čo vieme dosiahnuť v dlhodobom horizonte. Náš bežný prístup je naložiť si krátkodobo veľké ciele, ktoré však nedokážeme dlhodobo zvládať. Ajurvéda nás učí, že dlhodobo udržateľné zmeny dosiahneme postupnými malými krokmi. To potvrdzuje aj metóda Kaizen, ktorá doslova znamená „dobrá zmena“. Hovorí, že veľké hodnoty sú tvorené malými dennými zmenami (1% denne), ktoré pretrvajú týždne, mesiace, roky, dekády. Malá pozitívna zmena denne zároveň vytvára našu novú identitu. Naším cieľom by malo byť posunúť sa k pohode a rovnováhe malými krokmi, ktoré sa stanú našimi novými návykmi. Naša schopnosť zmeniť naše návyky má totiž isté limity. Každý má svoje individuálne tendencie, ktoré ovplyvňujú to, akú veľkú zmenu ako rýchlo zvládneme. A každá zmena musí začať uvedomením, preto je zima ideálna sezóna na nasmerovanie našej pozornosti zvonka dovnútra seba, pozorovať kto sme a kým sa chceme stať, kam chceme ďalší rok smerovať. Nie preto, že nám to odporúča niekto na obrazovke TV alebo na internete, ale preto, aby sme sa posúvali ďalej, napĺňali naše životné poslanie a želania.
Kedy máte najsilnejšiu motiváciu počas dňa?
Silná vôľa nie je zručnosť, funguje ako sval, dá sa trénovať, vie sa však unaviť. Na silnú vôľu potrebujeme energiu, a tá vie naraziť na rezistenciu. Preto by sme sa nemali snažiť začať sa zdravo stravovať keď prídeme unavení po celom dni náročnej práce. Vtedy máme silnej vôle málo a rezistencie veľa, pretože sme si motiváciu „vyminuli“ počas dňa. Skúste teda nájsť tie chvíle dňa vo vašom živote, kde potrebujete čo najmenšiu potrebnú energiu na začatie pozitívnej malej zmeny. Kedy máte najsilnejšiu motiváciu počas dňa – ráno, večer alebo kedy? Doslova hľadajte voľné priestory, príležitosti na zaradenie malých nenáročných nových návykov. Napríklad ako dosiahnuť to, že po celom dni bez energie budete večerať zdravo? Ráno, keď vstanete, prípadne večer predtým keď idete spať, si nakrájajte zeleninu na kocky a umiestnite v chladničke, aby ste na druhý deň večer mohli z nej ľahko pripraviť polievku – zdravú ľahkú večeru.
Len jeden záväzok? Zdravý spánok.
Na silnú vôľu potrebujeme energiu, a tú častokrát u seba zle manažujeme. Energiu získavame správnym spánkom. Ak by sme si mali zvoliť len jeden záväzok do nového roku, tak by som volila zdravý spánok. To znamená ísť spať do 22 hodiny, aby sme ráno vedeli vstať pred 6 hodinou, a tak spali aspoň 7 až 8 hodín. Všetko menej je na úkor našej energie, našej silnej vôle, a teda aj našej schopnosti robiť pozitívne zmeny. Doslova ideme na úkor nasledovného dňa, požičiavame si energiu nového dňa, ktorá nám potom chýba. Ak však teraz chodíte spať po polnoci, je úplne prirodzené, že zajtra nezaspíte o 22 hodine. Naplánujte si drobné kroky zmeny, posúvajte svoju večierku a ranný budíček o 15 minút skôr za týždeň a postupne sa prepracujete až k 22 hodine. Nebude to zmena instantná, ale bude trvalá. A kvalitný spánok vám dá základ a priestor pre ďalšie zdravé návyky.
Aký má byť správny spánok?
Ísť skoro spať je návyk, ktorý tvorí základný kameň mojej dennej rutiny. Každý z nás má taký, nemusí byť rovnaký. Takzvaný návyk – základný kameň podporuje a uľahčuje ďalšie návyky, doslova zaklikáva nové zdravé návyky do nášho denného režimu. Objavte základný kameň svojich zdravých návykov, a ten si držte železnou rukou denne v programe. Pre mňa je základný kameň správny spánok. Ak nejdem spať do max 23 hodiny, viem, že ráno bude ťažké, ranná meditácia náročná a vykročenie do nového dňa kostrbaté. Naopak, ak umožním svojej pečeni a mozgu robiť ich prácu od 22 hodiny zatiaľ čo ja spím, ráno sa budím minútu pred nastaveným budíkom, a všetky ďalšie činnosti idú ako po masle a nízka energia ma neťahá k slabostiam a zničujúcim návykom.
Nedávajte si len krátkodobé ciele
Goethe povedal: „Nestačí vedieť, treba to aplikovať, nestačí chcieť, treba konať.“ Mojím cieľom nie je vám dávať návody čo zmeniť v živote. Verím, že to veľmi dobre viete. Mojím cieľom je inšpirovať vás ako tieto zmeny aplikovať do života, do dennej rutiny tak, aby sa udiali s ľahkosťou a aby vydržali. Ajurvéda nám ponúka ďalší koncept, ktorý má svoju podobu aj v modernej psychológii. Sankalpa alebo pozitívne programovanie, je vedomá vizualizácia toho, čo chceme. Pripraviť si to, čo chceme na jar s gráciou odštartovať, je ideálne robiť práve teraz, v zime. Zmena návykov nie je možná bez evolúcie našej identity. „Ja nie som človek, čo vstáva skoro ráno…, … ja som nočná sova…“ sú časté vety, ktoré počúvam. Ak patríte medzi takých ľudí, skúste si naformulovať svoju novú identitu. „Ja som človek, ktorý chodí spať skoro, aby mohol vstať skoro a využívať silu rannej energie, plne v súlade s cirkadiánnym rytmom v prírode.“ „Ja som človek, ktorý sa nechce cítiť fajn len dnes večer keď si s kamarátmi dáme do nosa, ale aj o 10-20 rokov, keď ma moje vnúčatá budú volať do hry.“ Nedávajte si krátkodobé ciele, myslite na budúcnosť, už včera ste zasiali semienko ktorého plody uvidíte o pár rokov. Ak sa vo vašom obraze tohto roku vytvoril priestor na vašu novú identitu, na zmenu návykov nie na jeden mesiac, ale na život, pozývam vás na prednášku o žiarivej dlhovekosti spojenú s predstavením začínajúceho klubu zdravých denných návykov.
Teším sa na vás 28. januára o 9:30 hod v RAJ zdravia na workshope Tajomstvá žiarivej dlhovekosti.
Silvia Jeleníková