Terapia pre pacientov s postcovidovým syndrómom

Prekonali ste ochorenie COVID-19 a stále sa necítite dobre? Ide o tzv. postcovidový syndróm, ktorý môže odznieť po niekoľkých dňoch, týždňoch, ale aj mesiacoch po prekonaní ochorenia.

Ako uvádzajú aj odborníci z Ministerstva zdravotníctva SR a zo Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti, k najčastejším príznakom postcovidového syndrómu patria extrémna únava, dlhotrvajúci kašeľ, svalová slabosť, zvýšená teplota, bolesti hlavy, kĺbov, neschopnosť sa sústrediť, zmeny nálady, problémy so spánkom, strata chuti a čuchu, zažívacie ťažkosti, dýchavičnosť, bolesti na hrudníku, vypadávanie vlasov a ďalšie.

Ajurvéda a joga ponúkajú techniky a prostriedky, ktoré pomôžu získať späť fyzickú kondíciu, nadobudnúť novú energiu, posilniť imunitu a odbúrať nečistoty, ktoré spôsobujú postcovidové ťažkosti. Cieľom programu post-COVID je nezanedbať pretrvávajúce symptómy po prekonaní ochorenia. Balíček procedúr obsahuje ajurvédske terapie podľa predpisu ajurvédskeho lekára a zdravotníého stavu, cvičenia jogy, pobyt v soľnej jaskyni či vodoliečbu.