Ako vníma alergie ajurvéda?

8. júla si pripomíname Svetový deň alergií. Trápi aj vás slzenie očí, kýchanie, kožné problémy či problémy s trávením? Alergia môže mať veľa prejavov aj príčin.

Treba si však uvedomiť, že to nie sú alergény, ktoré spôsobujú alergickú reakciu. Je to niečo v nás. Všetci dýchame rovnaký vzduch vrátane peľu rozkvitnutých kvetov, ale niekto kýcha, slzí a iný nie. Je to prítomnosť tzv. ámy, nespracovanej potravy, ktorá sa hromadí v tele a nabaľuje na seba ďalšie toxíny, ktoré sa potom hromadia v dutinách, pľúcach alebo inde v tele a spôsobujú alergické reakcie.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú alergické ochorenia štvrté najčastejšie sa vyskytujúce na svete. Ajurvéda, ako najstarší liečebný systém na svete, alergie vníma ako následok nesprávneho životného štýlu, znečistenia organizmu, oslabeného imunitného systému, ale aj dlhodobo potláčaných emócií. Každý, koho trápi akýkoľvek druh alergie, si vyžaduje individuálny prístup a individuálnu liečbu, ktorá sa stanoví najmä vďaka, inidividuálnej ajurvédskej diagnostike. Ajurvédsky lekár zistí príčinu nerovnováhy v tele, navrhne a ukáže cestu, ako sa s alergiou popasovať. Liečba alergie spravidla zahŕňa úpravu životosprávy, rôzne druhy liečebných postupov v podobe ajurvédskych terapií, pravidelnej jarnej a jesennej očisty, či návštevy soľnej jaskyne. Pri zodpovednom a pravidelnom dodržiavaní navrhnutých liečebných postupov, sa môžu prejavy alergií výrazne obmedziť a v niektorých prípadoch môže dôjsť k úplnému vyliečeniu. Pustite sa do boja s alergiou hneď a začnite, napríklad, návštevou soľnej jaskyne, ktorá je v piatok aj v sobotu otvorená až do 21:00 hod. 

8. júl je Svetovým dňom alergií od roku 2005. Jeho hlavnou myšlienkou je zvýšenie informovanosti a vzdelávania o alergiách s cieľom podporiť prevenciu znižovaním alergénov, zabezpečiť požadovanú zdravotnú starostlivosť a účinnú liečbu.