Čo vás čaká pri ajurvédskej diagnostike?

Diagnostika v ajurvéde sa nazýva tzv. astha-vidyá paríksha, je to diagnostika podľa tepu, jazyka, očí, vzhľadu tváre, celkového vzhľadu človeka a jeho reakcií, a prebieha podobným spôsobom ako v Indii tisíce rokov. Pomocníkom pri diagnostike je aj dotazník ohľadom zvykov počas dňa.

Diagnostikou sa zisťuje zdravotný stav, disharmónia dóš, príčina potiaží. Vstupná konzultácia trvá približne hodinu. Na základe zistení lekár nastaví konkrétny postup na podporu liečby zdravotných problémov, prípadne Panchakarmu, hĺbkovú očistu tela. Zahrňuje sériu masáží, vhodné terapie, dýchacie techniky, pohybové aktivity, prírodné doplnky výživy, určenie vhodnej životosprávy, či návrh úpravy stravovania sa. Pravidelný denný rytmus je základným predpokladom úspešnej ozdravnej kúry, či Panchakarmy.

Základné pojmy ajurvédy

Keď sa zamyslíme nad naším telom a životom, zistíme, že sme pohybujúce sa elementy. Energie pôsobiace v našom vnútri sú vlastnosti piatich živlov – priestor, vzduch, oheň, voda, zem. V ajurvéde sa kombinácie živlov nazývajú „dóše“: Váta, Pitta a Kapha. Dóše riadia všetky biologické, psychologické a ďalšie funkcie tela, mysle a vedomia. Pri narodení sme dostali do vienka optimálnu kombináciu energií zvanú Prakrti. Energie sa však rôznymi vplyvmi dostávajú do disharmónie. Navodiť pôvodný stav harmónie a vyváženosti energií je poznanie ukryté v ajurvéde a joge.

Objavte svoju konštitúciu – svoje Prakrti, a zistite, aké energie u vás dominujú. Je to začiatok vášho sebapoznávania, uvedomenia si svojho poslania v živote a prehodnotenia životného štýlu. Hlbším poznaním sa naučíte tiež vyrovnávať disharmóniu a predchádzať jej.

Objednajte sa na ajurvédsku diagnostiku na www.rajzdravia.sk.

true Objednať sa na diagnostiku