Deň Zeme – príležitosť uvedomiť si podstatu nášho bytia

Dnes, 22.4., oslavujeme Deň Zeme. Tento deň nám dáva príležitosť uvedomiť si podstatu nášho bytia a dôležitosť prepojenia človeka so zemou a s prírodou. V predošlom blogu sme hovorili o piatich základných živloch a zem je jedným z nich.  

Prinášame Vám zopár inšpirácií z ájurvédy a jogy na vnímanie tohto životne dôležitého prvku.  

Meditujte v prírode

Meditácia v prírode nemusí znamenať sadnúť si do lotosového sedu niekde na  lúke a meditovať. Nie každý má takú príležitosť a nie každý má schopnosť odolať súčasnému počasiu. Ponúkame tip na „aktívnu meditáciu“ – stačí byť si plne vedomý svojho tela a prostredia, uvoľniť myseľ a pozorovať ju.

Hľadajte vlastnú cestu a spôsob ako si uvedomiť zem a jej význam v našom živote. Skúste kráčať a vnímať okolie tak akoby ste išli tou cestou úplne prvýkrát. Preciťujte rovnosť, nerovnosť zeme pod nohami, vyzujte si topánky a nechajte preniknúť dotyk zeme od chodidiel až po hlavu. Vnímajte pri tom zvuky prírody, pohyb vzduchu, jemný vánok, či chladný vietor, alebo zopár kvapiek dažďa, či rosy. Vezmite do ruky hrudu zeme, prehrabávajte sa prstami v zemi a pozorujte jej kvalitu – farbu, teplotu, zloženie, pozorujte pritom aj svoje pocity, myšlienky, asociácie, ktoré prichádzajú. Dotknite sa stromu, kameňa, kvetu, alebo držte v ruke jablko, či zemiak a chvíľu vnímajte ich energiu. Odkiaľ sa to tu všetko vzalo a čo nám to dáva? Určite sa dostaví pocit veľkej vďačnosti za dary zeme.

Pozdrav zemi – jogová pozícia

Tí, ktorí sa venujú joge, isto poznajú pozíciu „pozdrav zemi – Bhúnamama ásanu.“ Je to pozícia náročná na ohybnosť chrbtice torzným smerom, a preto pozor ak máte problémy s platničkami. Ak Vám to vaše telo dovolí, zaraďte si túto pozíciu do dnešnej zostavy ako prejav vďaky a úcty k zemi.

Spojte sa so zemou bosými nohami

Pokiaľ to počasie dovoľuje, choďte na boso. „Uzemnenie“ ako niektorí nazývajú chôdzu na boso je terapeutický akt spojený s prirodzením nabíjaním sa prostredníctvom dotyku so zemou. Nerovnosť zeme krásne premasíruje reflexné body na chodidlách. Studená a mokrá zem možno najskôr pôsobí nepríjemne, ale po niekoľkých krokoch sa dostaví pocit blaženosti, rozprúdi sa krvný obeh a chodidlá sa prehrejú. Ranná, niekoľkominútová chôdza v tráve je jedným zo spôsobov ako otužovať svoje telo a posilniť si imunitu.

Dokonca aj vedci potvrdili blahodarné účinky chôdze na boso, pričom boli pozorované zlepšenia v kardiovaskulárnych ochoreniach a v zmiernení dlhodobých bolestí.

Poďakovať Matke Zemi vieme aj zodpovedným správaním voči životnému prostrediu

Ak ste si už aj vo Vašich domácnostiach osvojili ekologický princíp, skúste Deň Zeme osláviť tým, že vyskúšate niečo nové, prvýkrát navštívite bezobalový obchod, kúpite si čapovanú drogériu, začnete kompostovať  alebo vyskúšate niečo z našich tipov na šetrenie vodou.

V RAJ zdravia sa snažíme aplikovať také riešenia, ktoré eliminujú záťaž na životné prostredie. Fotovoltaika, separácia odpadu, záchyt dažďovej vody do vsaku, koberce či karimatky z biodegradovateľného materiálu to je len časť riešení, ktoré sme zatiaľ aplikovali v centre.

___

Či už vyskúšate niektoré z našich odporučení alebo Deň Zeme oslávite po svojom, je to jedno. Podstatné je, že na moment spomalíte a uvedomíte si dôležitosť prírody okolo nás a vďačnosť za dary Zeme.

Do pozornosti dávame aj tento článok. Síce nie je z našej produkcie, ale je zaujímavý o tom ako stromy rozprávajú, cítia a dokážu hovoriť