Jarný detox podľa ájurvédy

Optimalizovanie trávenia a látkovej výmeny

Ponúkame Vám postup na domácu očistu, ktorú po absolvovaní nazvete  – Týždeň dobrodenia.

Na to, aby sme boli zdraví, potrebujeme určitý fyziologický podiel tuku vo svojom tele. Aký vysoký podiel by to mal byť, to závisí od rôznych faktorov, ako je napr. pohlavie (ženy ho majú obvykle o cca 15% viac ako muži), konštitúcia a tiež vek. Obzvlášť v zime si telo vytvorí „ochranný obal“  proti chladu, je to niečo ako vytvorený ľadovec. S príchodom jari sa v prírode topia snehy, aj ľadovce. Podobne je to aj s našim telom, keď je vhodný čas na zbavenie sa zimného „obalu“. Jar je najvhodnejšie ročné obdobie na zbavenie sa prebytočného tuku.

Fígľom tejto očisty je pitie horúcej vody. Pije sa prevarená voda, čo najviac horúca, ale tak, aby sme si nepopálili ústa a jazyk, vypijú sa len dva-tri dúšky naraz, v polhodinových intervaloch. Horúca voda pôsobí v našom vnútri rovnako ako slnko na ľad – roztápa, otvára kanáliky, cez ktoré sa uvoľňuje prebytočný tuk, ten sa opäť dostáva do tráviaceho systému, kde sa „spáli“. Táto voda sa nezapočítava do pitného režimu. Popritom treba dbať na dostatočný prísun tekutín vo forme vlažnej vody a bylinkových čajov, vyhýbať sa bublinkovým nápojom a káve.

Druhý predpoklad úspechu je pohyb a tretí je zredukovanie množstva jedla.

Ájurvéda ponúka metódy ako sa prirodzene zbaviť prebytočného tuku

 • Začnite deň cca o 6,00 hod., po telesnej očiste s krátkou meditáciou, alebo len uvedomením si toho „ako vyzerám“.
 • Potom vypite pohár teplej vody s 1 PL medu a 1 PL čerstvej citrónovej šťavy. Voda by mala byť prevarená počas  10 min., nie horúca, ale teplá. To povzbudí látkovú výmenu.
 • Na raňajky zjesť iba trochu teplej, udusenej zeleniny s  korením ako je zázvor, kardamon alebo kumín.
 • Každých 30 min. od raňajok pite 2-3 hlty (nie viac) prevarenej, horúcej vody až do obeda. Vhodné pripraviť si celú dávku do termosky.
 • Na obed, medzi 12 a 13-tou hod., sa jedáva čerstvá zeleninová polievka jeden až dva taniere bez mäsa a bez mastnoty, môže byť k tomu trochu ryže alebo rezancov.
 • Popoludní, po 1 hodine od obeda, opäť popíjať prevarenú horúcu vodu tak ako dopoludnia – až do večere.
 • Na večeru, okolo  18 hod.,  sa dáva opäť čerstvo uvarená zeleninová polievka (nie zohrievaná od obeda). Ak to nejde inak, tak je povolených popoludní zopár ryžových keksov.
 • Pred spaním si v duchu prejdite svoj deň – začnite tým, ako ste išli do postele, pokračujte spätne až po ranné vstávanie bez toho, aby ste sa myšlienkami pristavili pri nejakom bode.

Okrem toho by ste sa raz denne mali fyzicky rozhýbať tak, aby ste sa poriadne zapotili. Takto si prečistíte organizmus aj dušu a pomôžete odbúravaniu tukového tkaniva.

Túto kúru môžete robiť doma aj 14 dní. Najmenší počet dní, ktorý sa odporúča pre kúru je 7. Kúru je možné aj opakovať. Následne je vhodné zaradiť aj jeden deň v týždni / za mesiac ako očistný, aby sa výsledky kúry stabilizovali. Vhodné je užívať na vylučovanie aj ájurvédske prípravky ako Chandraprabha alebo Triphala, ktoré celý proces podporia. Ak ich nemáte, dá sa použiť aj vhodný mierne laxatívny čaj.

Kontraindikácia je pre ľudí s chorobami zažívacieho traktu, s poruchami látkovej výmeny a pri posadnutosti chudnutím.

Pre stravovanie platí:

 • Surové a suché jedlá nahraďte polievkami: zeleninová polievka, ryžová polievka, mungdhal polievka, ráno čerstvo vytlačená ovocná šťava, na večeru je možné teplé mlieko.
 • Pri varení často používať korenia: trikatu (zázvor, čierne a dlhé korenie), koriander, klinčeky, kmín, kardamon, škorica, horčica.
 • Vyhýbať sa ťažko stráviteľným jedlám, ktoré majú podobné vlastnosti ako áma (studené, ťažké, sliznaté, lepivé).
 • V prípade veľkého hladu je vhodné popíjať bylinkový pôstny čaj s prímesou sladkého drievka, ktorého chuť zaženie pocit hladu. Mätový alebo zázvorový čaj naopak pocit hladu zvyšujú, pretože povzbudzujú trávenie.

Po týždni sa človek cíti ako znovuzrodený.

Blahodarné účinky detoxu okrem ľahšieho obúvania topánok je pocit novej energie, dobrá nálada, sebaistota a radosť zo života. Aké jedlá variť, to si môžete nájsť aj v našej e-knihe „Pôstne RAJ Recepty“, v tomto príspevku pripájame recepty na polievky, ktoré by mali byť hlavným jedlom počas detoxu.