Od roku 1950 je 7. apríl v kalendári takmer všetkých krajín sveta vedený ako Svetový deň zdravia. Ajurvéda je najstarším svetovým učením o zdraví a je založená na presvedčení, že zdravie závisí na rovnováhe medzi mysľou, telom a duchom.
Ajurvédske učenie bolo v roku 1982 uznané Svetovou zdravotníckou organizáciou ako ucelený medicínsky systém. V Indii a na Srí Lanke sa študuje minimálne rovnako dlho, ako klasická medicína a okrem klasických nemocníc tam fungujú aj ajurvédske.
Ajurvéda sa podrobne zaoberá nielen liečbou konkrétnych zdravotných problémov, ale najmä prevenciou. Je totiž ľahšie chorobám predchádzať, ako ich liečiť už v neskorších štádiách. Základom a najdôležitejšou podmienkou zdravia je zachovanie rovnováhy energie v tele. Tú dosiahneme kombináciou jedinečného systému výživy, terapie, relaxácie, jogy, rôznych procedúr, detoxikácie a regenerácie organizmu. Pokiaľ náš organizmus nie je v rovnováhe, prichádzajú zdravotné problémy či bolesti. Vďaka ajurvéde a diagnostike vieme rozpoznať, odkiaľ problém prichádza a čo musíme urobiť, aby sme opäť obnovili našu rovnováhu. Základným cieľom ajurvédskej liečby je očistenie tela procesom, ktorý sa nazýva Panchakarma.
Ajurvéda dokáže liečiť široké spektrum problémov a ochorení – od únavy a nespavosti, cez prechladnutie, bolesti chrbta, kĺbov, gynekologické problémy, astmu, migrénu až po cukrovku, reumatizmus a ďalšie.