Otužovanie: na nič nečakajte a začnite hneď. Chôdzou naboso po jesennej tráve.

Vyskúšali ste už niekedy otužovanie? Je to pritom také jednoduché. Otužovanie neznamená len kúpanie v ľadovom jazere či striedanie teplej a studenej sprchy. Existuje oveľa viac možností, s ktorými môžete začať hneď. Napríklad chodenie naboso po jesennej tráve.

Známy nemecký liečiteľ Sebastian Kneipp, podľa ktorého je pomenovaná aj otužovacia liečebná procedúra Kneippov kúpeľ, pri ktorej sa striedavo prechádzate v teplej a studenej vode, bol propagátorom zdravého spôsobu života. Okrem studených kúpeľov odporúčal aj striedmu stravu a chodenie po tráve naboso. Práve s chôdzou po tráve naboso môžete začať  prakticky kedykoľvek a ideálne na jeseň.

Uvoľní psychické napätie a podporí imunitu

Chôdzu po tráve naboso odporúčajú aj reflexní terapeuti Beáta Patakyová a Július Pataky vo svojej knihe Reflexná terapia ako životný štýl z vydavateľstva Eminent: „Podobne, ako pri otužovaní, je potrebné začať postupne od konca leta. Potom plynule prechádzame cez jeseň až do zimy a pravidelne chodíme bosí aj v snehu a mraze.“ Nie je to pritom nič náročné. Stačí pochodiť alebo pobehať naboso po trávniku, chodidlá utrieť a opäť obuť do ponožiek alebo topánok. A čo vám takýto druh otužovania prinesie? Pomôže uvoľniť psychické napätie, stimulovať látkovú výmenu, podporí imunitu, „studené nohy“ začnú príjemne hriať, je skvelou prevenciou proti ochoreniami.

Náš tip

Vyskúšajte chodenie naboso po tráve u nás, v RAJ zdravia, napríklad, počas čakania na obed. Naša bylinková terasa je na túto procedúru ako stvorená.