Stres je dobrý sluha, ale zlý pán

Každý z nás v živote už určite riešil obdobie plné stresu, úzkosti a obáv. Pokiaľ tieto pocity nie sú pod kontrolou, môžu človeka nielen obmedzovať, ale neskôr prejsť aj do depresií. Ajurvéda a joga ponúkajú riešenia a ukazujú cestu, ako vieme hneď od začiatku tieto stavy identifikovať a aj ich riešiť. Čo sa s našim telom a mysľou počas stresu v skutočnosti deje?

Stres nemôžeme vždy označovať za zlý. V zdravej miere ho niekedy aj potrebujeme. Aj naši pra-predkovia prežívali stres pri nepravidelnom stretnutí so šelmami. Stres však pominul po úteku alebo boji a organizmus sa vrátil do harmónie. Dnes je situácia úplne iná, lebo nebezpečné šelmy si nosíme stále so sebou a preto stres nepominie.

Pokiaľ, ale telo dlhodobo vystavujeme nepriaznivým podmienkam, bráni sa a spustí fyzické i psychické reakcie, čo má vplyv na naše zdravie. Nezabúdajte preto počúvať, čo telo hovorí.

Prirodzene reaguje na stres a to podvedomou reakciou na ťažké situácie a výzvy. Určite ste už počuli reakciu tela „útek alebo boj“. Príroda to vymyslela výborne, pokiaľ budeme potrebovať bojovať o život, naše vnútorné orgány na chvíľku vydržia aj s menším množstvom krvi, utlmí sa náš imunitný systém, pretože v čase „zápasu“ nepotrebujeme riešiť kašeľ, nádchu… Svaly potrebujú glukózu pre „boj alebo útek“. Náš mozog vyšle signál nadobličkám, aby začali produkovať  stresové hormóny (adrenalín, noradrenalín, kortizon a kortizol). Krv a živiny sa presúvajú z menej dôležitých častí tela do dôležitých hlavných orgánov.

Aká je odpoveď nášho tela na stres?

  • nemáme pokojný spánok,
  • bolí nás často hlava,
  • trpíme depresiami, úzkosťou
  • máme problémy s trávením
  • riešime vysoký krvný tlak

Neberme príznaky stresu ako samozrejmosť života, kedy si stačí zobrať tabletku. Naše telo vysiela prvé symptómy a informuje nás, že niečo nie je v poriadku.

Aj o tejto téme a o tom, ako ajurvéda pristupuje k stresu a aké ponúka riešenia, sme hovorili na workshope Ako udržať stres pod kontrolou? v RAJ zdravia.