Už ste počuli o úžasných výhodách ghee masla?

Pomôže vám schudnúť, udržať zdravé trávenie, dodá vám vitamíny a je vhodné aj pre alergikov. Ghee maslo ľudstvo pozná už stáročia a používali ho aj naše staré mamy. Vráťte sa k tradíciám a začnite používať maslo v zdravej podobe. 

Naše staré mamy poznali ghee maslo pod pojmom „prepustené maslo.“ Ghee poznajú aj za hranicami Slovenska. Táto forma masla je typická pre indickú, ázijskú aj arabskú kuchyňu. Ajurvéda doteraz označuje ghee za elixír života. Ghee sa nepoužíva len na varenie, ale aj pri ajurvédskych terapiách a očistných technikách dodnes.

Výroba nie je zložitá, ale dlhá

Ide vlastne o čisto mliečny tuk, zbavený mliečnej bielkoviny. V našej reštaurácií Manna si vyrábame vlastné ghee. Jeho výroba nie je žiadna veda, ale celý proces trvá pomerne dlho. Mali by ste začať s minimálne dvoma – troma kockami masla. 

1. Do malého hrnca so širokým a hrubým dnom nakrájajte čerstvé maslo a rozpustite ho pri miernej teplote. Nechajte ho jemne „bublať“ cca 30-40 minút. 

2. Keď sa na jeho povrchu začne objavovať pena, musíte ju zbierať, po odobratí peny premiešajte, aby tuk neprihorel. Čím miernejšia teplota, tým dlhšie trvá, kým sa maslo vyčíri, ale tým lepšiu kvalitu získate.

3. Ghee je hotové vtedy, keď sa na ňom netvorí pena a začne voňať jemne orieškovou vôňou. Musí mať zlatistú farbu. 

4. Následne ho preceďte cez sitko, alebo gázu do sklenenej nádoby a nechajte vychladnúť.

Počítajte s tým, že pri výrobe ghee stratíte cca 20% objemu klasického masla.

Vhodné pre alergikov aj na hojenie

Ghee má široké využitie, dlhú trvanlivosť a môžete na ňom aj smažiť. Je vhodné pre alergikov, chráni črevá, pomáha pri chudnutí, vďaka omega-6 a omega-3 mastným kyselinám chráni mozog, dodá telu vitamíny a dokonca podporuje aj hojenie. Zabraňuje totiž tvorbe zápalov. 

Kde sa dá ghee maslo kúpiť?

S ghee maslom sa v bežných potravinách stretnete len málokedy. Väčšinou ho nájdete v špecializovaných obchodoch, v obchodoch s výživovými doplnkami alebo v niektorých lekárňach. Nájdete ho aj v našej reštaurácií, alebo na recepcii. 

Náš tip: Radi Vám pripravíme na objednávku aj vegánsky majonézový šalát, jablkové čatní či joga čaj. Objednávky prijímame do 22.12. do 14,00 hod.